ak_mio_banner

Nejen severské země, ale i mírné pásmo a zima bez extrémů přiměje velkou část automobilistů k dodatečné instalaci topení do auta. S výjimkou garážovaných vozů jsou zkušenosti stejné bez ohledu na skutečnou hodnotu venkovní teploty - zahřátí interiéru auta trvá vždy déle, než je příjemné, motor se dlouho dostává do provozní teploty, čelní sklo znovu namrzá.

Dodatečné systémy topení do auta řeší více problémů zároveň, pohodlí řidiče je jen jedním z nich. Blok motoru se s dodatečným topením ohřeje mnohem dříve, následně může teplý vzduch proudit na čelní sklo, které u nedočkavých řidičů díky opětovné námraze po oškrábání znamená bezpečnostní riziko.

Topení do auta má několik alternativ, od nejlevnějších odporových těles, napájených proudem z běžícího systému vozu, až po propanbutanové systémy do obytných dodávek. Nejčastější je nezávislé topení do auta, využívající palivo z nádrže vozu, vždy homologované pro konkrétní značku a model. Spotřeba přitom není vysoká, mezi půl a maximálně jedním litrem za hodinu.

Míra pohodlí je neporovnatelně vyšší, teplý vzduch proudí do kabiny už chvíli po nastartování, dražší systémy navíc umožňují spuštění na dálku, řidič tak už přijde k vyhřátému vozu. Dodatečná instalace topení do auta je finančně náročnější než jeho zařazení při konfigurace nového vozu, to však nemuselo být možné vzhledem k omezení nabídky nebo majitel nepředpokládal, jak často bude muset nastupovat do promrzlého vozu.

Cena topení do auta může být velmi nízká při pořízení nepříliš kvalitního systému z čínského eshopu, přijatelná při odborné instalaci solidního systému, obvykle už v menších desítkách tisíc korun. To je doporučovaná varianta, montáž není triviální, pro většinu uživatelů má význam odborná instalace i záruka.

Je samozřejmě možné, že s postupujícím oteplováním bude stále méně dnů, kdy řidiči po dodatečném vytápění auta zatouží, nicméně od prosince do února je to takříkajíc žhavé téma.

navitel-r600-gpsak-celtec-banner-k3

ak-truecam-250-bila

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x