mio_banner
ak-vic-autokamer-150

Zákonná úprava umožnuje instalaci kamery do auta, podobně jako například displeje navigace, držáku mobilu a dalších, jen za podmínky, že neomezuje výhled řidiče.

Co to znamená, a jak tedy autokameru umístit v souladu s vyhláškou 341/2014 Sb., spolu s několika tipy na skrytí napájecího kabelu, se dozvíte v detailu článku.

„V zorném poli řidiče nesmí být umístěny žádné předměty (např. okrasné a upomínkové předměty), které by omezovaly výhled řidiče všemi směry, s výjimkou schválených označení určených k umístění na skla vozidla nebo označení či zařízení povinně umisťovaných podle jiných právních předpisů jako například funkční elektronické zařízení pro úhradu mýtného nebo platný kupón prokazující uhrazení časového poplatku."

Poněkud přísné nařízení je v praxi vynucováno jen do určité míry, pochopení mají zařízení, umístěná například v pravé části čelního skla, a jeho spodní části, pokud možno vpravo od řidiče.

To nejsou ideální pozice pro autokameru, kterou potřebujeme mít po ruce, a zároveň jí poskytnout co nejlepší umístění pro záběr. Optimálně bychom ji chtěli mít umístěnu u horního okraje uprostřed čelního skla zpětným zrcátkem nebo pod ním, nejlépe vpravo. Čím méně omezuje výhled vpřed, tím větší je tolerance strážců zákona.

ak-kamery-zasklem-600

Je důležité, aby kamera v autě snímala vozidla před vámi, i auta v protisměru a zároveň dění okolo, do míry, kterou její úhel záběru umožňuje. Proto si při jejím umístění důkladně zrevidujte, co vše je schopna zabrat.

Pokud máte rádi pořádek, budete řešit, kam ideálně umístit kabel nabíječky ke kameře. Je několik možností, které se liší dle typu kamery, délky kabelu i typu vozidla:

a) Vést kabel doprava po obvodu horního okraje čelního skla, kde je uchytíte na úchyty, které někdy bývají v dodávce s autokamerou. Poté po bočním obvodu skla až dolů pod přístrojovou desku a podél jejího zadního okraje až k nabíjecí zdířce.

b) Vést kabel vpravo po obvodu horního okraje v úchytech a pak jej vložít do těsnění vozidla a podél přístrojové desky (můžete buď nahoře a kabel bude viditelný, anebo dole a kabel skryjete) až k zdířce napájení.

c) Kabel vedete doprava podél horního okraje čelního skla a v boku jej ukryjete za polstrování vozu, podél přístrojové desky vedete až ke zdířce napájení.

ak-kabel-400

Pro modely s dodatečnou zadní kamerou zábava ještě nekončí, kromě delšího kabelu je třeba řešit upevnění na zadním skle, případně venku nad SPZ a tím vrtání otvoru pro tenkou dvojlinku. Vzhledem k jednání některých účastníků silničního provozu, je pro důkazní důvody úvaha o zadní kameře stále aktuální.

 

Vlastní zkušenosti a dotazy zveřejňujte ve skupině na Facebooku nebo níže v diskuzi.

 

foto v úvodu: thezebra.com

 

navitel
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu souhlasíte s podmínkami používání souborů cookie. Zobrazit více informací.
Rozumím
x